Fizička aktivnost je važan deo odrastanja i važno je da bude zastupljena kod dece od najranijeg doba. Kada posmatramo razvoj deteta možemo uočiti da bebe postepeno počinju da koriste delove svog tela i da kroz razne vežbe napreduju. Veliki podsticaj deci mogu pružiti upravo roditelji koji bi trebalo da ih podržavaju u njihovim aktivnostima i pustiti ih da se slobodno razvijaju. Reči kao što su “nemoj, pašćeš, udarićeš se i sl. odvlače dete od akcije i sputavaju ih u razvoju. Potrebno je da deci pružimo podršku, da ih pustimo da istraže okolinu ali naravno da uvek budemo pored njih u slučaju da im je potrebna naša pomoć. U daljem tekstu ćemo objasniti zašto je potrebno upražnjavati fizičku aktivnost.
Vežbanje na otvorenom i u salama
Roditelji često imaju dilemu da li je bolje vežbati na otvorenom ili u salama. Primetićemo da se sport za decu uzrasta od 3 do 10 godina najčešće organizuje u zatvorenim prostorijama. Postavlja se pitanje da li je efikasnije decu izvesti napolje i na taj način im omogućiti fizičku aktivnost? Na osnovu istraživanja na Univerzitetu Exeter koje je sprovedeno na 20.000 ljudi dokazano je da boravak napolju svakog dana u trajanju od 120 minuta smanjuje stres, krvni pritisak dok sama fizička aktivnost poboljšava raspoloženje i mentalno zdravlje. Savetuje se da u toku zimskog period deca ne borave u kontinuitetu napolju duže od 45 min, 1h jer hladnoća može imati suprotan efekat na zdravlje deteta. Roditelji treba decu što češće da izvode napolje, u park ili prirodu, jer će na taj način učestvovati u vežbama različitog intenziteta od umerenog (hodanje) do intenzivnog (skakanje i trčanje).
Benefiti i rezultati upražnjavanja fizičke aktivnosti
Benefiti upražnjavanja fizičke aktivnosti su: razvoj snage, razvoj mišića, dolazi do usavršavanja motoričkih sposobnosti, utiče na kognitivni razvoj (koncentracija i pažnja) i emocionalnu zrelost (razvoj samopouzdanja, samopoštovanja i kontrolisanje emocija i ponašanja).
Rezultat redovne fizičke aktivnosti dece i adolescenata je harmoničan, funkcionalan i estetski razvoj, veća snaga, ekonomično delovanje muskulature i celog organizma, bolja koordinacija u delovanju mišića, podizanje vitalnog kapaciteta, sporiji ritam disanja, niži krvni pritisak, brza restitucija nakon velikih fizičkih napora. Kod dece koja su fizički aktivna smanjen je rizik da obole od različitih oboljenja kao što su gojaznost, bolesti srca, depresija.
Predlog za boravak napolju
Svi znamo da smo kao roditelji prenatrpani poslom i da teško stižemo da završimo sve obaveze u toku dana. Ipak moramo shvatiti da su nam naša deca na prvom mestu. Vreme koje provedemo sa njima napolju, u igri, je nezamenljivo. U toku zime izvedite decu napolje sat, dva i vi ćete se bolje osećati a vaši mališani će istrošiti višak energije i biti fizički aktivni.
Prepodne ih možete odvesti u park gde ima penjalica, jer su oni mali istraživači a uveče možete napraviti ritual “traženja i posmatranja meseca.” Ponesite lampu da osvetlite put i nebo ukoliko je to potrebno. Ova aktivnost će maloj deci biti zanimljiva jer pre svega izlaze napolje po mraku da istražuju, razvija im se mašta i druže se sa roditeljima. Ova aktivnost veoma lako može postati deo porodične tradicije.
Detinjstvo je kao i sve prolazno, kratko traje a ostaju samo uspomene. Neka ga se naša deca sa osmehom sećaju.